پنجشنبه 12 بهمن 1396

نامه ریاست سازمان به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تبریز در خصوص تسریع اجرائی نمودن مبحث 22(مراقبت و نگهداری از ساختمانها)

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان تبریز

با سلام

احتراما ً، همانطوریکه مستحضرید ساختمان یک سرمایه ملی است و عدم کنترل های لازم پس از ساخت آن و در دوران بهره برداری خسارت های جبران ناپذیری بر اقتصاد کشور بر جای گذاشته است.

 بطوریکه اجزای مختلف ساختمان بر اثر عوامل ناشی از شرایط جوی و خطرات طبیعی و قصور در نگهداری و بهره برداری نامناسب و عدم کنترل و بازرسی های ادواری از شرایط بهره برداری تاسیسات برق و مکانیکی ممکن است دچار فرسودگی زودرس و از دست دادن عملکرد صحیح خود از نظر ایمنی و بهداشت شده و باعث کاهش عمر مفید و اتلاف انرژی ساختمان گردد.

 اتفاق های افتاده در حادثه پلاسکو و افزایش فوتی و مسمومیت های ناشی از مونوکسید کربن در سالهای اخیر باستناد گزارش اداره گاز و آتش نشانی و مدیریت بحران استان در جلسه مورخ 96/11/10 که در محل ساختمان مدیریت بحران استانداری تشکیل شده بود گواه این موضوع می باشد. از این رو برای نگهداری از ساختمان و اجزای آن و انجام بازرسی های لازم توسط اشخاص دارای صلاحیت، مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان در سال 1392 توسط وزرات راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ شد.

ولی متاسفانه علی رغم پیگیریهای این سازمان و تشکیل جلسات متعدد با ارگانهای ذیربط و شورای فنی استان و دفتر فنی استانداری و لازم الاجرا بودن مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان از جمله مبحث 22 (مراقبت و نگهداری از ساختمانها)،تاکنون اجرایی نشده است .لذا خواهشمند است دستور فرمایید جلسه ای با حضور ارگانهای ذیربط با مدیریت آن دادستان محترم برگزار تا نسبت به اجرایی نمودن مبحث 22 مقررات ملی ساختمان تسریع گردد .

 

علی طوماری

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان


 

چایکنار، بلوار استاد شهریار، بعد از پل گلکار، پایین تر از بنیاد شهید و امور ایثارگران

تلفن: 36598300 041 * فاکس: 36598346 041 * پست الکترونيک: info @Azarnezam.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی می باشد.

nagofte nagofte

Designed by Rman Co